0.5L Toughened Glass & Stainless Steel 304 Clear Pressure Vessel
Product code: 82155200
Clear pressure reservoirs for various simple applications
The CT series pressure tanks are see-through vessels designed to let operators easily monitor fluid levels.
The tanks are made of stainless steel 303 and toughened glass tubes and can be pressurised up to 3 bars. CT Tanks Series can operate to 28°C.
All models can also be fitted with air agitators and additional ports. More
The CT series pressure tanks are see-through vessels designed to let operators easily monitor fluid levels.
The tanks are made of stainless steel 303 and toughened glass tubes and can be pressurised up to 3 bars. CT Tanks Series can operate to 28°C.
All models can also be fitted with air agitators and additional ports. More
| Type | CT |
|---|---|
| Volume | 0.5 litre |
| Material | Toughened Glass / Stainless steel 304 |
| Agitation | No agitation |
| Pressure range | 0-4 bar (58 psi) |
Technical Specifications
| Plate Material | Stainless steel |
| Lid | Stainless steel |
| Seal | Viton O-ring |
| Glass | Tempered |
| Regulator and Gauge | 0 to 43.5 psi (0–3 bar) |
| Relief Valve | Up to 43.5 psi (3 bar) |
| Inlet Quick Connect | 6 mm |
Accessories
- Drip-free system
- Suction filter
- Air agitator


