1L Tank 0-100 PSI (7 BAR) w Digital precision regulator
Product code: 7013489
Precise control of reservoir air pressure is essential for ensuring consistent and accurate fluid deposits from a dispensing valve. EFD tanks with a precision regulator and digital gauge offer exceptional fluid pressure control from a full reservoir down to empty. Available with a pressure range of 0–100 psi (0–7 bar) for medium to high viscosity fluids, these reservoirs are the right choice for enhanced process control, performance, and repeatability. More
| Volume | 1 litre |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Pressure range | 0-6.9 bar (100 psi) digital |
Features
- Pressure Stability: Precision regulator maintains constant output pressure regardless of fluctuations in the main air supply.
- Repeatability: Digital gauge allows for easy and accurate pressure setting, eliminating analog reading errors.
- Tight Tolerances: Pressure can be set to tenths of a psi.
- Fast Response: Robust regulator ensures fine resolution and immediate reaction during pressure control.
Benefits
- Absolute Control: Precise digital readout for absolute process control.
- Critical Regulation: Ensures critical regulation for the operation of time/pressure dispensing valves.
- Reliability: Reliable pressure regulation "from full to empty" (suitable for 5L tanks).
- High Standards: Meets stringent performance standards required in the Life Sciences industry.
Technical Specifications
| Tank Body | Cast Aluminum |
| Capacity | 1.0 Liter |
| Weight | 3.0 kg (6.60 lb) |
| Height | 350 mm (13.75") |
| Diameter | 172 mm (6.75") |
| Maximum Operating Pressure | 7 bar (100 psi) |
| Maximum Operating Temperature | 50° C (122° F) |

