5L TANK 0-10 PSI (0.7BAR) w Digital precision regulator
Product code: 7013430
Precise control of reservoir air pressure is essential for ensuring consistent and accurate fluid deposits from a dispensing valve. EFD tanks with a precision regulator/digital gauge offer exceptional fluid pressure control from a full reservoir down to empty. It comes with a pressure range of 0-10 psi (0.7 bar) for medium to high viscosity fluids. EFD precision regulator/digital gauge reservoirs are the right choice for improved process control, performance, and repeatability. More
| Volume | 5 litres |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Pressure range | 0-0.7 bar (10 psi) digital |
Features
- Main Air Supply Pressure Changes: Precision regulator maintains constant output pressure regardless of inlet pressure fluctuations.
- Repeatability: Precision regulator/digital gauge can be easily set to exact pressure settings, eliminating analog reading errors.
- Tighter Setting Tolerances: Pressures can be set to tenths of a psi.
- Fast Response, Robust Regulator: Enhanced resolution in pressure regulation.
Benefits
- Accurate Regulation: Precise fluid pressure regulation/digital readout for exact fluid pressure control.
- Better Process Control: Ensures higher efficiency and oversight.
- Critical Regulation: Provides critical regulation of vital variables for time/pressure dispensing valve operation.
- Reliability: Reliable pressure regulation "from full to empty" for 5-liter tanks.
- Life Sciences Standards: Meets performance standards required in the Life Sciences industry.
Technical Specifications
| Tank Body | Cast Aluminum |
| Capacity | 5.0 Liters |
| Weight | 9.1 kg (20.1 lb) |
| Height | 413 mm (16.25") |
| Diameter (max. lid) | 251 mm (9.85") |
| Maximum Operating Pressure | 0.7 bar (10 psi) |
| Maximum Operating Temperature | 50° C (122° F) |

