10L Toughened Glass & Stainless Steel 304 Clear Pressure Vessel
Product code: 82110200
Clear pressure reservoirs for various simple applications
The CT series pressure tanks are see-through vessels designed to let operators easily monitor fluid levels.
The tanks are made of stainless steel 303 and Toughened Glass tubes and can be pressurised up to 3 bars. CT Tanks Series can operate to 28°C.
All models can also be fitted with air agitators and additional ports. More
The CT series pressure tanks are see-through vessels designed to let operators easily monitor fluid levels.
The tanks are made of stainless steel 303 and Toughened Glass tubes and can be pressurised up to 3 bars. CT Tanks Series can operate to 28°C.
All models can also be fitted with air agitators and additional ports. More
| Type | CT |
|---|---|
| Volume | 10 litres |
| Material | Toughened Glass / Stainless steel 304 |
| Agitation | No agitation |
| Pressure range | 0-4 bar (58 psi) |
SPECIFICATIONS
| Material | Stainless steel plates and lid, Viton o-ring |
| Sight glass | Tempered glass |
| Pressure control | Regulator and pressure gauge 0–43.5 psi (0–3 bar) |
| Safety | Exhaust valve up to 43.5 psi (3 bar) |
| Connection | 6mm inlet quick coupler |
ACCESSORIES
- No-drip system
- Suction filter
- Air agitator


