SNUF-BAK VALVE 4000PSI
Product code: 7425112
Piston valve with Snuf-Bak function
Benefits
• Longer life: wear-resistant seals and hardened components
• Unrestricted internal design allows free flow of high-viscosity materials
• Divisible design separates liquid from air components
• Quality dispensing: Snuf-Bak function allows immediate material shut-off
• Precise consistency: allows immediate valve closure without dripping
Functions
• Adjustable PTFE seal ensures longer life
• Available in round and square designs
• Easily repeatable assembly for automation platforms
• Hardened and ground spool
• Unique design allows for easy maintenance
• Positioning holes for dowel mounting
• Available in stainless steel version
• Multiple seal configurations available
• Lightweight aluminum model with maximum fluid pressure of 4000 psi More
Benefits
• Longer life: wear-resistant seals and hardened components
• Unrestricted internal design allows free flow of high-viscosity materials
• Divisible design separates liquid from air components
• Quality dispensing: Snuf-Bak function allows immediate material shut-off
• Precise consistency: allows immediate valve closure without dripping
Functions
• Adjustable PTFE seal ensures longer life
• Available in round and square designs
• Easily repeatable assembly for automation platforms
• Hardened and ground spool
• Unique design allows for easy maintenance
• Positioning holes for dowel mounting
• Available in stainless steel version
• Multiple seal configurations available
• Lightweight aluminum model with maximum fluid pressure of 4000 psi More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Piston, Snuf-Bak |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
technical specifications
| Parameter | Value |
| dry weight* | 0.7 kg (1.54 lbs.) |
| valve height | 5.55" (14.1 cm) |
| valve diameter | 2.19" (5.56 cm) |
| maximum fluid inlet pressure | 276 bar (4000 psi) |
| minimum air inlet pressure | 4.2 bar (60 psi) |
| operation | double air operated; air to open, air to close |
| material delivery | all 1-component meter-mix dispense systems |
| viscosity range | viscous liquid to paste |
| outlet port | 1/4" f npt |
*standard aluminum body
Data sheet
(pdf, 407 kB)

