NO-DRIP VALVE AL UHMW
Product code: 7425989
Two-component piston valve with ball seat
Designed for low-viscosity, free-flowing materials, abrasive or filled materials, and high-flow applications.
• Aluminum model with ultra-high molecular weight polyethylene (UHMW-PE) seals for chemical compatibility.
• Standard two-port valve for materials of similar viscosity and volume ratios < 5:1. More
Designed for low-viscosity, free-flowing materials, abrasive or filled materials, and high-flow applications.
• Aluminum model with ultra-high molecular weight polyethylene (UHMW-PE) seals for chemical compatibility.
• Standard two-port valve for materials of similar viscosity and volume ratios < 5:1. More
| 1K/2K | Two Component |
|---|---|
| Type | Piston |
| Wetted material | UHMW |
BENEFITS
- Extended life: Wear-resistant seals and hardened components for high reliability.
- High viscosity flow: Unrestricted internal design allows free flow of thick materials.
- Process safety: Split-design separates fluid from pneumatic air components.
- Snuf-Bak regulation: Adjustable stroke for precise suck-back control.
- No-drip feature: Enables instantaneous material shut-off without leakage.
- Consistency: Ensures immediate valve closure for accurate results.
FEATURES
- Mixing: Uses disposable static and bayonet mixers.
- Durability: Hardened and ground spools for mechanical precision.
- Automation: Faceplate with dowel holes for repeatable mounting.
- Materials: Available in stainless steel or aluminum versions.
- Maintenance: Unique design for easy service and multiple seal options.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
| Dry Weight | 1.4 kg (3 lbs) |
| Valve Height | 14.1 cm (5.55") |
| Valve Diameter | 5.56 cm (2.19") |
| Max. Stroke | 7.11 cm (2.80") |
| Fluid Inlet Pressure | 241 bar (3500 psi) |
| Air Inlet Pressure | 4.2 bar (60 psi) |
| Operation | Double-acting air (spring-assisted) |
| Application | All two-component dispensing systems |
| Valve Type | 2 Port Nose, Standard |
Data sheet
(pdf, 680.6 kB)


