SNUF-BAK VALVE SS
Product code: 7429043
Two-component piston valve with Snuf-Bak function
Ideal for fast valve opening and closing for medium to high viscosity materials, thixotropic materials, or cohesive (stringy) materials.
• Stainless steel body
• 7/8-14 adapter More
Ideal for fast valve opening and closing for medium to high viscosity materials, thixotropic materials, or cohesive (stringy) materials.
• Stainless steel body
• 7/8-14 adapter More
| 1K/2K | Two Component |
|---|---|
| Type | Piston, Snuf-Bak |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
BENEFITS
- Extended durability: Wear-resistant seals and hardened components for long service life.
- High viscosity flow: Unrestricted internal design allows free movement of thick materials.
- Safety first: Split-design strictly separates fluids from the pneumatic air components.
- Snuf-Bak function: Enables instantaneous material shut-off, preventing post-dispense dripping.
- Precision consistency: Ensures immediate valve closure for exact and repeatable deposits.
FEATURES
- Mixer compatibility: Used in conjunction with disposable static and bayonet mixers (e.g., Nordson EFD).
- Automation ready: Machined faceplate with dowel holes for easy, repeatable mounting.
- Rugged build: Hardened and ground spools; available in stainless steel or aluminum bodies.
- Versatility: Multiple seal configurations available to suit various chemical applications.
- Easy maintenance: Unique design allows for straightforward and fast servicing.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
| Dry Weight (stainless body) | 1.99 kg (4.4 lbs.) |
| Valve Height / Diameter | 14.1 cm / 5.56 cm |
| Max Fluid Inlet Pressure | 241 bar (3500 psi) |
| Min Air Inlet Pressure | 4.2 bar (60 psi) |
| Operation | Double-acting air (air open / air close) |
| Material Application | All 2K meter-mix systems |
| Adapter | 7/8 - 14 |
Data sheet
(pdf, 151.4 kB)


