781S-SS-28 SPRAY VALVE
Product code: 7021613
Consistent, precision 781s spray valve systems
The 781S Series Low Volume Low Pressure (LVLP) spray systems provide a uniform coating of low-to-medium viscosity fluids.
• Reliable dispensing of amounts from microliters to milliliters.
• Round spray pattern with diameters from 4.3 to 50.8 mm (0.17″ to 2.0″).
• Fan spray pattern with widths up to 165.1 mm (6.5″).
• Adjustable fluid flow and adjustable nozzle air pressure.
• Clean shut-off ensures excellent spray control without dripping. More
The 781S Series Low Volume Low Pressure (LVLP) spray systems provide a uniform coating of low-to-medium viscosity fluids.
• Reliable dispensing of amounts from microliters to milliliters.
• Round spray pattern with diameters from 4.3 to 50.8 mm (0.17″ to 2.0″).
• Fan spray pattern with widths up to 165.1 mm (6.5″).
• Adjustable fluid flow and adjustable nozzle air pressure.
• Clean shut-off ensures excellent spray control without dripping. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Spray |
| Series | 781 |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
FEATURES AND BENEFITS
- Exceptional coverage uniformity with high transfer efficiency.
- No overspray or misting due to adjustable spray air pressure.
- Cycle rate exceeds 400 cycles per minute.
- Low-maintenance stainless steel construction with adjustable fluid flow.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
| Dimensions | 104.6 mm length x 26.9 mm diameter (4.12" x 1.06") |
| Weight | 405.3 g (14.2 oz) |
| Maximum Fluid Pressure | 20.7 bar (300 psi) |
| Material (Body, Piston, Needle) | Type 303 Stainless Steel |
| Actuating Air Pressure | 4.8 to 6.2 bar (70 to 90 psi) |
| Needle Seal | Teflon® (PTFE) |
| Cycle Rate | Exceeds 400 cycles/min |
Data sheet
(pdf, 241 kB)
Maintenance guide
(pdf, 249.2 kB)
Installation guide
(pdf, 1.1 MB)
3D model
(zip, 1.9 MB)





