741V-SS ADJUSTABLE NEEDLE VALVE
Product code: 7007029
741V Series needle valves for precise and consistent application
741V Series valves apply low-viscosity materials with very high precision and exceptional repeatability.
• The Teflon seal around the needle features high durability and long life.
• Significantly reduces maintenance costs.
• The stainless steel needle shut-off is located right in the dispensing tip adapter.
• No residual volume of dispensed material remains in the valve. More
741V Series valves apply low-viscosity materials with very high precision and exceptional repeatability.
• The Teflon seal around the needle features high durability and long life.
• Significantly reduces maintenance costs.
• The stainless steel needle shut-off is located right in the dispensing tip adapter.
• No residual volume of dispensed material remains in the valve. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Needle |
| Series | 741 |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
Features and Benefits
- Reliable drip-free shutoff and zero dead-volume in the fluid nozzle.
- Precise, adjustable fluid flow control unaffected by entrapped air.
- High cycle rates (exceeding 400/min) with fluid pressures up to 20.7 bar.
- Rugged all-stainless steel (Type 303) construction for low-maintenance operation.
Technical Specifications
| Parameter | Value |
| Maximum Fluid Pressure | 20.7 bar (300 psi) |
| Material (Body, Piston, Needle) | Type 303 Stainless Steel |
| Needle Packings | Teflon® |
| Actuating Air Pressure | 4.8 – 6.2 bar (70 – 90 psi) |
| Weight | 317.5 g (11.2 oz) |
| Fluid Outlet | Luer Lock |
Installation guide
(pdf, 974.6 kB)
Maintenance guide
(pdf, 269.5 kB)
3D model
(zip, 1.9 MB)
Data sheet
(pdf, 225.7 kB)



