741MD-SS MICRODOT VALVE
Product code: 7021233
Precision valve system for consistent micro-dot deposits
The MicroDot valve system features a pneumatically operated, adjustable needle valve designed to apply highly accurate deposits to fractions of a microliter.
• Ideal for automated assembly processes requiring tip sizes from 22 to 33 GA.
• Adjustable needle stroke with a unique calibration feature.
• Allows the user to maintain exact and repeatable deposit sizes.
• Stainless steel construction for enhanced durability.
• Designed for applications with the highest requirements for micro-dispensing precision. More
The MicroDot valve system features a pneumatically operated, adjustable needle valve designed to apply highly accurate deposits to fractions of a microliter.
• Ideal for automated assembly processes requiring tip sizes from 22 to 33 GA.
• Adjustable needle stroke with a unique calibration feature.
• Allows the user to maintain exact and repeatable deposit sizes.
• Stainless steel construction for enhanced durability.
• Designed for applications with the highest requirements for micro-dispensing precision. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Needle |
| Series | 741 |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
Features and benefits
- Consistent micro-dots as small as 0.18 mm (0.007″) with zero dead volume.
- Cycle rate exceeds 400/minute with reliable drip-free shutoff.
- Easy calibration, short setup time, and low maintenance requirements.
- Durable construction with stainless steel wetted parts for long-term service.
Technical specifications
| Parameter | Value |
| Dimensions | 127.5 mm length x 26.9 mm diameter |
| Weight | 251 g (9.0 oz) |
| Maximum Fluid Pressure | 6.9 bar (100 psi) |
| Fluid Body Material | 303 Stainless Steel |
| Actuating Air Pressure | 4.8 bar (70 psi) |
| Needle & Tip Material | 303 Stainless Steel |
| Cycle Rate | Exceeds 400 cycles/min |
Data sheet
(pdf, 240.8 kB)
Maintenance guide
(pdf, 903.3 kB)
Installation guide
(pdf, 1 MB)
3D model
(zip, 1.3 MB)



