741MD-SS-BP BACKPACK MICRODOT VALVE
Product code: 7015585
Precision valve system for consistent micro-dot deposits
The 741MD-SS-BP MicroDot valve system features an adjustable needle valve for applying accurate deposits to fractions of a microliter.
• Ideal for automated processes requiring tip sizes from 22 to 33 GA.
• BackPack actuator maintains constant pressure and ultra-fast response time.
• Advanced solenoid technology enables 5–6 ms actuation and cycles up to 80 Hz.
• Unique stroke calibration feature for maintaining exact deposit sizes.
• Eliminates process variation due to air line lengths or fluctuating air supply. More
The 741MD-SS-BP MicroDot valve system features an adjustable needle valve for applying accurate deposits to fractions of a microliter.
• Ideal for automated processes requiring tip sizes from 22 to 33 GA.
• BackPack actuator maintains constant pressure and ultra-fast response time.
• Advanced solenoid technology enables 5–6 ms actuation and cycles up to 80 Hz.
• Unique stroke calibration feature for maintaining exact deposit sizes.
• Eliminates process variation due to air line lengths or fluctuating air supply. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Needle |
| Series | 741 |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
Features and benefits
- Consistent microdots as small as 0.18 mm (0.007″) with zero fluid waste or dripping.
- BackPack™ actuator provides faster response time (5 ms) and reduces stroke variations.
- Air-free fluid design with a cycle rate exceeding 400 per minute.
- Simple calibration, quick setup, and low maintenance with 303 stainless steel wetted parts.
Technical specifications
| Parameter | Value |
| Power Input (BackPack) | 24 VDC, 4 W |
| Minimum Actuation Time | 5 milliseconds |
| Maximum Fluid Pressure | 6.9 bar (100 psi) |
| Weight | 251 g (9.0 oz) |
| Fluid Body Material | 303 Stainless Steel |
| Outlet Port | Luer taper with SafetyLok™ collar |
| Dimensions | 127.5 mm x 26.9 mm dia. (5.02" x 1.06") |
Data sheet
(pdf, 240.8 kB)
Maintenance guide
(pdf, 903.3 kB)
Installation guide
(pdf, 1 MB)
3D model
(zip, 3.3 MB)



