7860C-RS RADIAL SPINNER SYSTEM
Product code: 7021798
Cost-effective dispensing of production fluids inside cylindrical parts
Nordson EFD’s Radial Spinner System facilitates the application of neat, consistent bands of fluids inside cylindrical parts.
• Designed for part diameters from 10 mm to 127 mm (0.4″ – 5″).
• Suitable for low-to-medium viscosity fluids.
• The valve dispenses fluid onto a rotating conical disk, which centrifugalizes it onto the surface.
• System includes precision valve, air motor, bracket, and controller.
• Disks and tips are available in various sizes to suit a wide range of applications. More
Nordson EFD’s Radial Spinner System facilitates the application of neat, consistent bands of fluids inside cylindrical parts.
• Designed for part diameters from 10 mm to 127 mm (0.4″ – 5″).
• Suitable for low-to-medium viscosity fluids.
• The valve dispenses fluid onto a rotating conical disk, which centrifugalizes it onto the surface.
• System includes precision valve, air motor, bracket, and controller.
• Disks and tips are available in various sizes to suit a wide range of applications. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Radial spinner |
| Series | 7860 |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
FEATURES AND BENEFITS
- Applies precise amounts of material to the correct location without waste.
- Improves product performance and appearance by eliminating mess and rework.
- Low maintenance design capable of operating in vertical or horizontal positions.
- Reduces downtime and enhances overall production efficiency.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
| Air Consumption | <3.2 SCFM at 5.4 bar (80 psi) |
| Shaft Material | Tool Steel |
| Disc Material | Passivated Type 303 Stainless Steel |
| Motor Housing | Black Anodized Aluminum |
| Required Air Pressure | Min. 4.8 bar (70 psi) |
| Available Disc Sizes | 9 mm, 12 mm, 15 mm, 19 mm |
3D model spinner 15 mm 21ga
(zip, 3.5 MB)
3D model spinner 19mm 18ga
(zip, 3.5 MB)
3D model spinner 12mm 21ga
(zip, 3.5 MB)
3D model spinner 9mm 23ga
(zip, 3.5 MB)
Installation guide
(pdf, 1.3 MB)
Data sheet
(pdf, 1 MB)

