787MS-SS MICROSPRAY VALVE
Product code: 7012549
MICROSPRAY VALVE FOR PRECISE AND UNIFORM APPLICATION
The 787MS-SS Series is a precision dispensing valve that uses Low Volume Low Pressure (LVLP) technology to produce uniform deposits with diameters from 3.3 mm to 19 mm (0.130 to 0.75″).
• The innovative design uses a small 0.3 mm to 0.1 mm (0.013″ to 0.004″ ID) disposable dispensing tip instead of a standard nozzle.
• This focuses the LVLP air used for coating into uniform deposits with more than 30% savings compared to standard NordsonEFD valves.
• Between deposits, the valve needle seats in the center of the dispensing tip, eliminating fluid dead volume. More
The 787MS-SS Series is a precision dispensing valve that uses Low Volume Low Pressure (LVLP) technology to produce uniform deposits with diameters from 3.3 mm to 19 mm (0.130 to 0.75″).
• The innovative design uses a small 0.3 mm to 0.1 mm (0.013″ to 0.004″ ID) disposable dispensing tip instead of a standard nozzle.
• This focuses the LVLP air used for coating into uniform deposits with more than 30% savings compared to standard NordsonEFD valves.
• Between deposits, the valve needle seats in the center of the dispensing tip, eliminating fluid dead volume. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Spray |
| Series | 787 |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
Features and Benefits
- High transfer efficiency for medium to low viscosity fluids.
- No mist or excessive overspray ensures a clean production environment.
- Consistent dispensing with cycle rates exceeding 400/minute.
- Rugged all-stainless steel (Type 303) construction for low-maintenance operation.
Technical Specifications
| Parameter | Value |
| Maximum Fluid Pressure | 7.0 bar (100 psi) |
| Material (Body, Piston, Needle) | Type 303 Stainless Steel |
| Needle Packings | PTFE |
| Max. Operating Temperature | 102 °C (215 °F) |
| Weight | 336 g (11.8 oz) |
| Dimensions | 131.6 mm x 26.9 mm (5.18" x 1.06") |
3D model
(zip, 2 MB)
Data sheet
(pdf, 1.3 MB)
Maintenance guide
(pdf, 2.2 MB)
Installation guide
(pdf, 1.2 MB)
