754V-SS ASEPTIC DIAPHRAGM VALVE
Product code: 7021514
Compact diaphragm valve for aseptic and sterile fluid applications
The 754V-SS aseptic dispensing valve system precisely controls the application of most low-to-medium viscosity fluids.
• Seal-less design with an inert PTFE diaphragm isolates the actuator from the valve.
• Fluid flow path with zero retention areas, critical for sterile applications.
• Wetted parts made of 316L stainless steel and PTFE.
• Suitable for CIP (Clean-In-Place) and SIP (Sterilize-In-Place) processes.
• Ideal for precise dispensing in aseptic and sterile environments. More
The 754V-SS aseptic dispensing valve system precisely controls the application of most low-to-medium viscosity fluids.
• Seal-less design with an inert PTFE diaphragm isolates the actuator from the valve.
• Fluid flow path with zero retention areas, critical for sterile applications.
• Wetted parts made of 316L stainless steel and PTFE.
• Suitable for CIP (Clean-In-Place) and SIP (Sterilize-In-Place) processes.
• Ideal for precise dispensing in aseptic and sterile environments. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Diaphragm |
| Series | 754 |
| Wetted material | Stainles Steel 316 |
Features and benefits
- Precise and consistent deposit size with clean, drip-free cutoff.
- Diaphragm life exceeds 100 million cycles at speeds over 500 cycles/min.
- Easy Cleaning-In-Place (CIP) and autoclavable up to 260°C (500°F).
- Compact 316L stainless steel design with FDA-compliant wetted parts.
Technical specifications
| Parameter | Value |
| Dimensions | 77.5 mm length x 26.9 mm diameter (3.05" x 1.06") |
| Weight | 193.3 g (6.82 oz) |
| Maximum Fluid Pressure | 4.8 bar (70 psi) |
| Material (Body, Piston) | Type 316L Stainless Steel |
| Actuating Air Pressure | 4.8 bar (70 psi) |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Fluid Outlet | Male Luer Lock |
Data sheet
(pdf, 486.6 kB)
Maintenance guide
(pdf, 407.8 kB)
Installation guide
(pdf, 975.2 kB)
3D model
(zip, 1.1 MB)








