752V-SS Diaphragm Valve
Product code: 7021419
Diaphragm valves for fine flow control
752V Series dispensing valve systems accurately control the application of most low to medium viscosity fluids. The unique seal-less design features an inert polymer diaphragm that separates the dispensed material from the actuator.
752V-SS
• Acetal copolymer fluid body, UHMW diaphragm
• Air cylinder body: 303 stainless steel More
752V Series dispensing valve systems accurately control the application of most low to medium viscosity fluids. The unique seal-less design features an inert polymer diaphragm that separates the dispensed material from the actuator.
752V-SS
• Acetal copolymer fluid body, UHMW diaphragm
• Air cylinder body: 303 stainless steel More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Diaphragm |
| Series | 752 |
| Wetted material | Acetal |
Features and benefits
- Compact size and weight with adjustable fluid flow control.
- Diaphragm life exceeds 100 million cycles at speeds over 500 cycles/min.
- Reliable seal-less design with FDA-compliant wetted parts.
- Type 303 stainless steel construction for low maintenance and easy cleaning.
Technical specifications
| Parameter | Value |
| Dimensions | 79.5 mm length x 26.9 mm diameter (3.13" x 1.06") |
| Weight | 181.4 g (6.4 oz) |
| Maximum Fluid Pressure | 4.8 bar (70 psi) |
| Air Cylinder Body | Type 303 Stainless Steel |
| Actuating Air Pressure | 4.8 bar (70 psi) |
| Diaphragm Material | UHMW Polyethylene / Teflon® |
| Cycle Rate | Exceeds 500 cycles/min |










