702V-SS MINI DIAPHRAGM VALVE
Product code: 7020683
Controlled, consistent coatings and bonds in a miniature design
The 702V-A miniature diaphragm valve is designed for drip-free coatings and consistent bonding of UV adhesives in spaces with limited access.
• 60% smaller and 70% lighter than standard dispensing valves.
• Lightweight design reduces wear and tear on robotic arms.
• Inert polymer diaphragm isolates fluid from the actuator cylinder.
• Provides very fine flow control and rapid on/off cycling.
• Ideal for low-to-medium viscosity fluids in automated assembly. More
The 702V-A miniature diaphragm valve is designed for drip-free coatings and consistent bonding of UV adhesives in spaces with limited access.
• 60% smaller and 70% lighter than standard dispensing valves.
• Lightweight design reduces wear and tear on robotic arms.
• Inert polymer diaphragm isolates fluid from the actuator cylinder.
• Provides very fine flow control and rapid on/off cycling.
• Ideal for low-to-medium viscosity fluids in automated assembly. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Diaphragm |
| Series | 702 |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
Features and benefits
- Unique design eliminates trapped air and bubbles within the fluid.
- Fast, clean shutoff eliminates dripping; cycle rate exceeds 500/min.
- Low maintenance over millions of cycles and tamper-resistant stroke adjustment.
- Extremely lightweight (49.3 g) and compact design for easy automation integration.
Technical specifications
| Parameter | Value |
| Maximum Fluid Pressure | 4.8 bar (70 psi) |
| Weight | 49.3 g (1.74 oz) |
| Fluid Chamber Material | Acetal Copolymer |
| Diaphragm Material | UHMW Polyethylene |
| Actuating Air Pressure | 4.8 – 6.2 bar (70–90 psi) |
| Cycle Rate | Exceeds 500 cycles/min |
Data sheet
(pdf, 214.6 kB)
Installation guide
(pdf, 954.7 kB)
Maintenance guide
(pdf, 1.5 MB)
3D model
(zip, 1.2 MB)

