5L STEL Series Pressure Vessel
Product code: 5000ML-STEL
The STEL series compact agitated pressure reservoirs are specifically designed to suit fluids requiring gentle stir or fast agitation. Made to work in both busy factories and research labs, the reservoirs can provide intermittent or constant agitation. All compact agitated pressure reservoirs are exclusively made of stainless steel grade 304. This ensures that the material contents are not contaminated by corrosion. If required, different surface finish can be supplied. ST Tanks Series can operate to 100 °C. More
| Type | STEL |
|---|---|
| Volume | 5 litres |
| Material | Stainless steel 304 |
| Agitation | Electrical |
| Pressure range | 0-6.9 bar (100 psi) |
Technical Specifications
| Body & Lid Material | Stainless Steel |
| Sealing | Viton O-ring |
| Lid Release | Star Nuts |
| Regulator & Safety Valve | 100 psi (7 bar) |
| Inlet Quick Coupler | 6 mm or 8 mm |
| Agitator System | SS Shaft, 2-blade propeller |
| Speed Range | 80–4000 RPM |
Mixing Blades
| Simple | Cross | Triple Pitch | Dual Level |
|---|---|---|---|
| Standard for general use. | For higher viscosity. | Rounded for vortex effect. | Two levels of blades. |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |






