5L STAG Series Pressure Vessel
Product code: 5000ML-STAG
The ST-AG series compact agitated pressure reservoirs are specifically designed to suit fluids requiring gentle stir or fast agitation. Made to work in both busy factories and research labs, the reservoirs can provide intermittent or constant agitation. All compact agitated pressure reservoirs are exclusively made of stainless steel grade 304. This ensures that the material contents are not contaminated by corrosion. If required, different surface finish can be supplied. ST Tanks Series can operate to 100 °C. More
| Type | STAG |
|---|---|
| Volume | 5 litres |
| Material | Stainless steel 304 |
| Agitation | Pneumatic |
| Pressure range | 0-6.9 bar (100 psi) |
SPECIFICATIONS
| Body | Stainless steel |
| Lid | Stainless steel |
| O-ring | Viton o-ring |
| Lid release | Star nuts for lid release |
| Equipment | Pressure gauge, regulator and safety valve at 100 psi (7 bar) |
| Quick coupler | 6 or 8 mm inlet quick coupler |
| Agitator system | Stainless steel shaft and mixing propeller with two blades |
| Features | Silencer/ throttle valve |
| Speed range | 30-480RPM |
ACCESSORIES
- Filter- regulator and oil refill port for pneumatic drive
- Three/ four mixing blades or two-level mixing blades
- Custom modifications on request


