2L ST Series Pressure Vessel
Product code: 2000ML-ST
Standard pressure tanks maintain steady fluid pressure to produce the most accurate, repeatable deposits possible.All small pressure reservoirs are exclusively made of stainless steel. This ensures that content does not corrode the reservoir or gets contaminated. ST Tanks Series can operate to 100 °C.In addition to the standard pressure tanks series ST, special and custom versions can be supplied for all types of requirements. More
| Type | ST |
|---|---|
| Volume | 2 litres |
| Material | Stainless steel 304 |
| Agitation | No agitation |
| Pressure range | 0-6.9 bar (100 psi) |
SPECIFICATIONS
| Body | Stainless steel (SS 304) |
| Lid | Stainless steel (SS 303) |
| Sealing | Viton o-ring |
| Closure | Star nuts for lid release |
| Equipment | Pressure gauge, regulator and safety valve at 100 psi (7 bar) |
| Valve | Release valve up to 100 psi (7 bar) |
| Quick coupler | 6 or 8 mm inlet quick coupler |
ACCESSORIES
- Quick-exhaust valve
- Vessel pressure sensing
- Media level sensing


