25L STEL Series Pressure Vessel
Product code: 2500CL-STEL
The STEL series compact agitated pressure reservoirs are specifically designed to suit fluids requiring gentle stir or fast agitation. Made to work in both busy factories and research labs, the reservoirs can provide intermittent or constant agitation. All compact agitated pressure reservoirs are exclusively made of stainless steel grade 304. This ensures that the material contents are not contaminated by corrosion. If required, different surface finish can be supplied. ST Tanks Series can operate to 100 °C. More
| Type | STEL |
|---|---|
| Volume | 25 litres |
| Material | Stainless steel 304 |
| Agitation | Electrical |
| Pressure range | 0-6.9 bar (100 psi) |
SPECIFICATIONS
| Body and Lid | Stainless steel, Viton o-ring |
| Closure | Star nuts for lid release |
| Equipment | Pressure gauge, regulator and safety valve at 100 psi (7 bar) |
| Quick coupler | 6 or 8 mm inlet quick coupler |
| Stirrer assembly | Stainless steel shaft and two-blade mixing propeller |
| Control | Remote control or integrated controller |
| Speed range | 80-4000 RPM |
ACCESSORIES
- Three/four mixing blades or dual-level mixing blades
- Custom modifications on request
Mixing blades
| Simple blade | Cross blade | Triple pitch blade | Dual level blade |
|---|---|---|---|
| For general use. Supplied with all standard mixing tanks. | Optional blade propeller for thicker materials. | Optional with rounded blades for mixing effect. | Optional dual-level blade. |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |






