10L STAG Series Pressure Vessel
Product code: 1000CL-STAG
The ST-AG series compact agitated pressure reservoirs are specifically designed to suit fluids requiring gentle stir or fast agitation. Made to work in both busy factories and research labs, the reservoirs can provide intermittent or constant agitation. All compact agitated pressure reservoirs are exclusively made of stainless steel grade 304. This ensures that the material contents are not contaminated by corrosion. If required, different surface finish can be supplied. ST Tanks Series can operate to 100 °C. More
Parameters
| Type | STAG |
|---|---|
| Volume | 10 litres |
| Material | Stainless steel 304 |
| Agitation | Pneumatic |
| Pressure range | 0-6.9 bar (100 psi) |
SPECIFICATIONS
| Material | Stainless steel body and lid, Viton o-ring |
| Lid closure | Star nuts for easy lid release |
| Control elements | Pressure gauge, regulator and safety valve at 100 psi (7 bar) |
| Air inlet | 6 or 8 mm inlet quick coupler |
| Agitator | Stainless steel shaft and dual-blade mixing propeller |
| Regulation & Speed | Silencer / throttle valve; 48–320 RPM |
ACCESSORIES
- Filter-regulator and pneumatic drive oil refill port
- Three/four mixing blades or dual-level mixing blades
- Custom modifications on request


