DESKTOP DISPENSING ROBOT NORDSON EV5
Product code: 7361352
The EV5 model provides a reliable and cost-effective automated dispensing solution equipped with a simple vision system. Featuring intuitive DispenseMotion™ software and visual path confirmation via camera, this desktop robot enables quick setup and precise fluid application. It is ideal for operations transitioning from manual to automated dispensing to improve repeatability and production quality.
| Number of Axes | 3 axis |
|---|---|
| Programming | PC + camera |
| Maximum working area (X/Y/Z) | 450/500/150 mm |
| Workpiece Payload | 10 kg |
| Tool Payload | 3 kg |
| Dimensions | 796w x 814h x 718d mm |
| Maximum speed | 800/320mm/s |
| Drive system | 3-phase micro stepping motor |
| Memory capacity | PC storage |
| External inputs/outputs | 8 inputs / 8 outputs |
| Repeatability | ±0.008 mm / axis |
| Weight (kg) | 55 kg |
Data sheet accessories
(pdf, 492.2 kB)
Maintenance guide
(pdf, 2.7 MB)
Data sheet
(pdf, 677.8 kB)
Operating manual
(pdf, 5.7 MB)
Quick start guide
(pdf, 1.8 MB)
3D model
(zip, 14.5 MB)



