AUGER VALVE, FIX HD, BRUSH 8P
Product code: 7029745
Auger valve system for precise and consistent fluid dispensing
The 794 Series auger valve system is designed for precise and repeatable application of solder paste without damaging metal alloy particles.
• 8-pitch auger (8P), fixed head, and brush motor.
• Auger feed technology with precise control of time, pressure, and speed.
• Ensures consistent application and material integrity.
• Designed for use with ValveMate™ 7194 controllers.
• Compatible with EFD automated systems. More
The 794 Series auger valve system is designed for precise and repeatable application of solder paste without damaging metal alloy particles.
• 8-pitch auger (8P), fixed head, and brush motor.
• Auger feed technology with precise control of time, pressure, and speed.
• Ensures consistent application and material integrity.
• Designed for use with ValveMate™ 7194 controllers.
• Compatible with EFD automated systems. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Auger |
| Series | 794 |
| Wetted material | 440C hardened stainless steel |
FEATURES AND BENEFITS
- Precise and consistent output with adjustable flow rate.
- I/O interface and adjustable auger speed (8 or 16 pitch).
- Two motor types available – brushed or brushless.
- Low maintenance design with tool-free quick release of wetted parts.
- Floating head components for uneven surfaces and consistent dispense gap height.
- Fixed head version available for lines and stripes.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
| Size | 237.4 mm length x 31.7 mm diameter (9.35" x 1.25") |
| Weight | 544 g (19.2 oz) |
| Fluid Chamber & Auger Material | Hardened 440C Stainless Steel |
| “U” Cup Seal | PTFE filled, spring energized |
| Auger Speed | 250–400 RPM (based on input voltage) |
| Input Voltage | 12–24 VDC (<10% ripple) |
| Input Air | 0–30 psi (0–2.07 bar) clean and dry |











