787MS-SS MICROSPRAY VALVE w. CENTERING AIR CAP
Product code: 7029409
Microspray valve for precise and uniform coating
787MS-SS Series precision spray valves use Low Volume Low Pressure (LVLP) technology to produce uniform deposits from 3.3 mm to 19 mm in diameter.
• Innovative design using a disposable dispensing tip instead of a standard nozzle.
• LVLP air provides over 30% material savings compared to standard valves.
• Valve needle seats in the center of the tip, eliminating fluid dead volume.
• Includes a centering air cap that accepts centering guides.
• Ideal for highly accurate and consistent uniform coatings. More
787MS-SS Series precision spray valves use Low Volume Low Pressure (LVLP) technology to produce uniform deposits from 3.3 mm to 19 mm in diameter.
• Innovative design using a disposable dispensing tip instead of a standard nozzle.
• LVLP air provides over 30% material savings compared to standard valves.
• Valve needle seats in the center of the tip, eliminating fluid dead volume.
• Includes a centering air cap that accepts centering guides.
• Ideal for highly accurate and consistent uniform coatings. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Spray |
| Series | 787 |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
FEATURES AND BENEFITS
- High transfer efficiency with no overspray or misting.
- Ideal for medium to low viscosity fluids.
- Consistent dispensing with cycle rates exceeding 400 per minute.
- Low maintenance stainless steel construction.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
| Dimensions | 131.6 mm length x 26.9 mm diameter (5.18" x 1.06") |
| Weight | 336 g (11.8 oz) |
| Body & Piston Material | Type 303 Stainless Steel |
| Fluid Inlet Thread | 1/8 NPT internal |
| Needle Packing | PTFE |
| Maximum Pressure | 100 psi (6.9 bar) |
| Maximum Operating Temperature | 102°C (215°F) |
3D model
(zip, 2 MB)
Maintenance guide
(pdf, 2.2 MB)
Data sheet
(pdf, 1.3 MB)
Installation guide
(pdf, 1.2 MB)

