781RC-SS SPRAY VALVE .028
Product code: 7012745
MicroMark® Recirculating Spray System
The 781RC MicroMark® recirculating spray system provides uniform deposits of circular patterns and stripes with widths from 5.0 mm to 30.4 mm (0.20″ to 1.20″). The system prevents clogging or excessive overspray.
• This unique system eliminates the clogging, maintenance, and downtime encountered with standard dispensing systems.
• It uses a recirculating pump that keeps pigments in suspension.
• A programmable air delay cleans the spray nozzles after each cycle.
The MicroMark system can be used for color coding similar parts, pass/fail marking, or displaying production or test status. It can be activated manually or linked with other systems for application at set intervals. More
The 781RC MicroMark® recirculating spray system provides uniform deposits of circular patterns and stripes with widths from 5.0 mm to 30.4 mm (0.20″ to 1.20″). The system prevents clogging or excessive overspray.
• This unique system eliminates the clogging, maintenance, and downtime encountered with standard dispensing systems.
• It uses a recirculating pump that keeps pigments in suspension.
• A programmable air delay cleans the spray nozzles after each cycle.
The MicroMark system can be used for color coding similar parts, pass/fail marking, or displaying production or test status. It can be activated manually or linked with other systems for application at set intervals. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Spray |
| Series | 781 |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
Features and Benefits
- No clogging, dripping, or drying out of materials in the nozzle.
- Keeps pigments in suspension and ensures consistent spray size and placement.
- High cycle rate (exceeding 400/min) with no mist or excessive overspray.
- Low-maintenance, all-stainless steel (Type 303) construction for durability.
Technical Specifications
| Parameter | Value |
| Maximum Fluid Pressure | 7.0 bar (100 psi) |
| Material (Body, Needle, Tip) | Type 303 Stainless Steel |
| Needle Packings | Teflon® |
| Actuating Air Pressure | 4.8 – 6.2 bar (70–90 psi) |
| Weight | 235.3 g (8.29 oz) |
| Dimensions | 104.6 mm x 26.9 mm (4.12" x 1.06") |
Data sheet
(pdf, 504.9 kB)
3D model
(zip, 4.9 MB)





