752V-UHSS Diaphragm Valve
Product code: 7021428
Diaphragm valves for fine flow control
752V Series dispensing valve systems accurately control the application of most low to medium viscosity fluids. The unique seal-less design features an inert polymer diaphragm that separates the dispensed material from the actuator.
752V-UHSS
• UHMW liquid diaphragm body
• 303 stainless steel: air cylinder body More
752V Series dispensing valve systems accurately control the application of most low to medium viscosity fluids. The unique seal-less design features an inert polymer diaphragm that separates the dispensed material from the actuator.
752V-UHSS
• UHMW liquid diaphragm body
• 303 stainless steel: air cylinder body More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Diaphragm |
| Series | 752 |
| Wetted material | UHMW |
Features and benefits
- Compact size and lightweight with adjustable fluid flow control.
- Diaphragm life exceeds 100 million cycles at speeds over 500 cycles/min.
- Reliable seal-less design with FDA-compliant wetted parts.
- Low-maintenance construction with easy cleaning procedures.
Technical specifications
| Parameter | Value |
| Dimensions | 79.5 mm length x 26.9 mm diameter (3.13" x 1.06") |
| Weight | 173.6 g (6.12 oz) |
| Maximum Fluid Pressure | 4.8 bar (70 psi) |
| Fluid Body Material | UHMW Polyethylene (FDA approved) |
| Actuating Air Pressure | 4.8 bar (70 psi) |
| Diaphragm Material | UHMW Polyethylene / Teflon® |
| Cycle Rate | Exceeds 500 cycles/min |
Maintenance guide
(pdf, 1.5 MB)
Data sheet
(pdf, 264 kB)
Installation guide
(pdf, 987.1 kB)
3D model
(zip, 2.7 MB)










