752V-UHSS-BP Diaphragm Valve
Product code: 7015583
752v series diaphragm valve with backpack™ actuator
The 752 Series diaphragm valve is ideal for dispensing controlled amounts of most low-to-medium viscosity fluids.
• Chemically inert wetted parts for cyanoacrylates and anaerobic materials.
• UHMW fluid chamber and diaphragm for superior chemical resistance.
• 303 stainless steel air cylinder body.
• BackPack actuator maintains constant pressure and ultra-fast response times.
• Eliminates process variation due to air line lengths or pressure fluctuations. More
The 752 Series diaphragm valve is ideal for dispensing controlled amounts of most low-to-medium viscosity fluids.
• Chemically inert wetted parts for cyanoacrylates and anaerobic materials.
• UHMW fluid chamber and diaphragm for superior chemical resistance.
• 303 stainless steel air cylinder body.
• BackPack actuator maintains constant pressure and ultra-fast response times.
• Eliminates process variation due to air line lengths or pressure fluctuations. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Diaphragm |
| Series | 752 |
| Wetted material | UHMW |
Features and Benefits
- High cycle rate (60–80 Hz) and actuation speed of only 5–6 ms for ultra-small deposit sizes.
- BackPack™ actuator with miniature solenoid technology minimizes variation and increases repeatability.
- Capable of creating continuous lines due to high-frequency switching and rapid valve opening.
- Low-profile, compact, and lightweight design for easy end-of-arm robotic installation.
Technical Specifications
| Parameter | Value |
| Power Input (BackPack) | 24 VDC, 4 W |
| Actuation Time | 5 – 6 ms |
| Maximum Fluid Pressure | 4.8 bar (70 psi) |
| Weight (752V-UHSS-BP) | 226.2 g (7.9 oz) |
| Fluid Body Material | UHMW Polyethylene (FDA approved) |
| Diaphragm Material | UHMW Polyethylene (optional Teflon®) |
| Cycle Frequency | 60 – 80 Hz |
Operating manual
(pdf, 1.5 MB)
Maintenance guide
(pdf, 1.5 MB)
Data sheet
(pdf, 264 kB)
Data sheet
(pdf, 265.2 kB)
Installation guide
(pdf, 987.1 kB)
3D model
(zip, 5.2 MB)











