752HF-SS HIGH FLOW DIAPHRAGM VALVE
Product code: 7014315
Regulated bubble-free dispensing for bonding and coating
The 752HF Series high-flow diaphragm valves provide precise, drip-free dispensing of UV-cure resins and similar fluids used in DVD, Blu-Ray DVD, and CD manufacturing.
• Designed for smooth, unobstructed material flow.
• 752HF Series valves reduce turbulence and prevent micro-bubbles.
• This creates a more consistent, higher-quality end product with less waste.
Compact and lightweight, the 752HF-SS Series valves provide controlled, bubble-free dispensing for bonding and lacquer coating. The valve features a 303 grade stainless steel body, tamper-resistant stroke adjustment, and low-maintenance design. The 752HF-A Series valve is the same as the 752HF-SS Series valve but features an acetal copolymer valve body. More
The 752HF Series high-flow diaphragm valves provide precise, drip-free dispensing of UV-cure resins and similar fluids used in DVD, Blu-Ray DVD, and CD manufacturing.
• Designed for smooth, unobstructed material flow.
• 752HF Series valves reduce turbulence and prevent micro-bubbles.
• This creates a more consistent, higher-quality end product with less waste.
Compact and lightweight, the 752HF-SS Series valves provide controlled, bubble-free dispensing for bonding and lacquer coating. The valve features a 303 grade stainless steel body, tamper-resistant stroke adjustment, and low-maintenance design. The 752HF-A Series valve is the same as the 752HF-SS Series valve but features an acetal copolymer valve body. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Diaphragm |
| Series | 752 |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
Features and Benefits
- High-flow capability ideal for thicker coatings and UV-cure materials.
- Fast response with opening times as short as 15 ms and cycle rates exceeding 500/min.
- Seal-less design ensures a perfect drip-free shutoff and reduces maintenance requirements.
- Extremely compact and lightweight design for easy integration into automated systems.
Technical Specifications
| Parameter | Value |
| Maximum Fluid Pressure | 4.8 bar (70 psi) |
| Fluid Body Material | 303 Stainless Steel |
| Diaphragm Material | UHMW Polyethylene (FDA approved) |
| Actuating Air Pressure | 4.8 – 6.2 bar (70–90 psi) |
| Weight | 123 g (4.30 oz) |
| Dimensions | 77.3 mm x 28.6 mm (3.04" x 1.13") |
Maintenance guide
(pdf, 1.4 MB)
Installation guide
(pdf, 2.1 MB)
Data sheet
(pdf, 928.6 kB)
3D model
(zip, 1.8 MB)








