741V-SS-BP ADJUSTABLE NEEDLE VALVE w. BACKPACK
Product code: 7015584
741v series needle valve with backpack™ actuator
The 741V Series needle valve applies low-viscosity fluids, such as silicone oils, solvents, and UV-cure adhesives, in precise and repeatable amounts.
• Stainless steel needle shuts off fluid flow directly in the tip adapter.
• Virtually zero fluid waste between dispensing cycles.
• BackPack™ technology ensures ultra-fast and consistent response times.
• Ideal for high-speed applications requiring constant actuation pressure.
• Minimizes maintenance through durable seals and precision engineering. More
The 741V Series needle valve applies low-viscosity fluids, such as silicone oils, solvents, and UV-cure adhesives, in precise and repeatable amounts.
• Stainless steel needle shuts off fluid flow directly in the tip adapter.
• Virtually zero fluid waste between dispensing cycles.
• BackPack™ technology ensures ultra-fast and consistent response times.
• Ideal for high-speed applications requiring constant actuation pressure.
• Minimizes maintenance through durable seals and precision engineering. More
| 1K/2K | Single Component |
|---|---|
| Type | Needle |
| Series | 741 |
| Wetted material | Stainles Steel 303 |
Features and Benefits
- High cycle rate (60–80 Hz) enables smaller deposit sizes and continuous line dispensing.
- BackPack™ actuator features state-of-the-art solenoid technology with 5–6 ms response.
- Minimizes variation for higher shot-to-shot repeatability and consistency.
- Low-profile, lightweight design for easy installation on end-of-arm robotic systems.
Technical Specifications
| Parameter | Value |
| Power Input (BackPack) | 24 VDC, 4 W |
| Actuation Time | 5 – 6 ms |
| Maximum Fluid Pressure | 20.7 bar (300 psi) |
| Weight (Total) | 370.1 g (13.5 oz) |
| Fluid Body & Needle Material | Type 303 Stainless Steel |
| Needle Packings | Teflon® |
| Fluid Outlet | Luer lock |
Operating manual
(pdf, 1.5 MB)
Maintenance guide
(pdf, 269.5 kB)
3D model
(zip, 4.7 MB)
Data sheet
(pdf, 181.6 kB)




